Aurora Technika Świetlna - bllog

oświetlenie LED

Diody LED to sposób na efektywne, trwałe i oszczędne oświetlenie. Technologia półprzewodnikowa zapewnia nawet 25-krotnie dłuższy czas użytkowania w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Chociaż diody świecące znane są już od ponad pół wieku, to jednak dopiero niedawno oprawy LED zdobyły sobie popularność jako skuteczne światło w domach i mieszkaniach.

Oświetlenie LED emituje bardzo silne światło. Obecnie występuje na rynku jako skuteczna alternatywa dla standardowych żarówek i świetlówek. Oto kilka argumentów przemawiających za słusznością stosowania tego oświetlenia w mieszkaniu.

Podstawowe zalety oświetlenia LED

  • Diody LED są niezwykle efektywne. To najbardziej energooszczędne źródło światła dostępne obecnie na rynku. Ich sprawność wynosi nawet 80-95%, gdy sprawność tradycyjnej żarówki to zaledwie 5-10%.
  • Diody LED są bardzo trwałe. Przeciętny czas pracy wynosi ok. 50000 godzin. To nawet 10 razy więcej niż czas pracy żarówki halogenowej i 25 razy więcej niż tradycyjnej żarówki. Oświetlenie LED może działać nawet przez 5-7 lat.
  • Dioda LED jest niezwykle odporna na uderzenia. Składa się z dwóch elektrod i dwóch półprzewodników, nie zawiera żadnych ruchomych czy szklanych elementów. Dzięki temu wykazuje wysoką odporność na wstrząsy czy uderzenia.
  • Diody LED emitują mocne światło kierunkowe. Dzięki temu można stworzyć zogniskowane źródło światła bez zastosowania reflektorów.
  • Oświetlenie LED może występować w dowolnym kolorze. Podstawowe diody świecą na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub bursztynowo, ale moduły dostępne na rynku dają niemal nieograniczoną paletę barw światła.
  • Diody LED emitują bardzo niewielką ilość ciepła, co wynika z ich wysokiej sprawności. Większość pobieranej energii zamieniana jest w światło, a nie w energię cieplną, jak w przypadku tradycyjnych żarówek. Dzięki temu oświetlenie to nadaje się do zastosowania np. w obiektach czułych na promieniowanie cieplne, np. w chłodni.
  • Diody LED są bardzo ekologiczne. Do ich produkcji nie stosuje się rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska naturalnego jak w przypadku innych źródeł światła.
 
 
 
Strefa architekta