Aurora Technika Świetlna - bllog

stojąca lampa w salonie

Wśród wielu pomysłów na oświetlenie mieszkania cześć projektantów mocno forsuje te,  w których pojawiają się stojące lampy. Osoby, które urządzają mieszkanie dość często starają się ich jednak unikać gdyż twierdzą, że są one staromodne i zajmują dużo miejsca. Czy rzeczywiście stojące lampy do salonu to przeżytek?

Wygoda

Lampy stojące są bardzo wygodne w użytkowaniu. Sprawdzają się idealnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyraźnie, punktowe oświetlenie. Lampę stojącą obok sofy można podsunąć do niej tak, by świeciła idealnie na czytaną przez nas książkę lub rozwiązywaną krzyżówkę. Pamiętajmy, że małą lampkę trzeba na czymś postawić, a nie w każdym mieszkaniu obok sofy znajduje się miejsce na małą komódkę. Stojąca lampa o zabudowanym abażurze lub słabej żarówce jest też idealna do stworzenia nastrojowego półmroku. W mieszkaniach, w których nie ma podwieszanego sufitu z taśmami LED, jego rolę przejmuje właśnie lampa.

Modna czy nie?

Jeśli chodzi o pytanie, czy lampa stojąca wygląda trendy czy nie, odpowiedź nie jest zaskakująca: to zależy. Lampa, jak każdy inny element wyposażenia musi pasować do konkretnego stylu mieszkania. Stara, babcina lampa z ozdobnym abażurem będzie wyglądała ładnie, a tylko w tradycyjnym wnętrzu, lub takim w stylu retro. W innym wypadku może zaburzać estetykę mieszkania. Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych pasują lampy surowe i proste. Powinny składać się raczej tylko z metalu i szkła, bez zbędnych ozdobników i frezów. Lampy czasami są częściami serii oświetlenia danego producenta. Dlatego można dobrać je idealnie do reszty oświetlenia w domu: żyrandola czy kinkietów. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia kolorystyki. Jeśli w sklepie podoba nam się lampa o wyraźnym kolorze klosza lub podstawy zastanówmy się, czy aby na pewno wkomponuje się ona do naszego wnętrza. Lampa oczywiście nie musi idealnie do niego pasować, może być ciekawym kontrastem dla ścian. Nie może jednak się „gryźć” z resztą aranżacji.

 
 
 
Strefa architekta