Oświetlenie ogrodowe: Sposoby na oświetlenie ogrodu

podświetlenie ogrodu

Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli ci cieszyć się pięknym ogrodem nie tylko za dnia, ale również nocą. Źródła światła można umieścić w różnych miejscach, zarówno przy wejściu do domu, na ścieżce, w altanie, werandzie, jak i na tarasie. Można oświetlić nawet ulubione rośliny lub oczko wodne.

Oświetlenie ogrodowe sprawi, że przydomowa przestrzeń stanie się romantyczna, tajemnicza, zachęcająca do wieczornego odpoczynku. Nie należy jednak zapominać o kwestiach praktycznych, ponieważ właściwie dobrane oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo domowników.

Co i jak oświetlić w ogrodzie?

Standardowo oświetlenie ogrodowe montowane jest przy wejściu do domu lub przy furtce. Światło może wskazywać drogę lub ścieżkę, a także rozświetlać miejsca, w których najczęściej spędzamy czas wieczorami, czyli np. werandy, altanki, tarasy. Dla urozmaicenia ogrodowej przestrzeni warto zastanowić się nad oświetleniem innych elementów ogrodu, np. krzewów czy obiektów architektonicznych, np. oczek wodnych, fontann lub rzeźb. W takich przypadkach światło będzie pełnić przede wszystkim funkcje dekoracyjne, uwypuklając oryginalne kształty i szczegóły, które nocą będą prezentować się zupełnie inaczej niż za dnia.

Jakie elementy w ogrodzie warto podkreślić światłem?

  • Wejście do domu lub furtkę do ogrodu warto oświetlić, stosując reflektor o dużej mocy lub lampę naścienną. Lampa może być sterowana czujnikiem ruchu, co dodatkowo wpłynie na względy bezpieczeństwa.
  • Drogi i ścieżki do domu oświetlane są przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wyznaczają trasę, jaką należy pokonać, by dotrzeć do domu. Źródło światła w tym przypadku powinno być jednolite i padać bezpośrednio na odcinek stanowiący trasę wiodącą do domu lub garażu (w przypadku podświetlania drogi dojazdu dla pojazdów).
  • Miejsca spotkań towarzyskich, czyli taras, patio, weranda, altana mogą być oświetlone na wiele różnorodnych sposobów. Światło może być zainstalowane zarówno w centralnych punktach, jak i punktowo, np. przy stole lub fotelach ogrodowych. Powinno być dyskretne, rozproszone i tworzące klimat intymności.
  • Oświetlenie roślin, szczególnie najciekawszych gatunków, to świetny sposób na urozmaicenie ogrodowej przestrzeni. Źródło światła powinno odpowiednio podświetlać roślinę, jednak nie może być zbyt jasne i oślepiające.
 
 
 
Strefa architekta