Oświetlenie do sufitów podwieszanych: Pomysły i inspiracje

oświetlenie punktowe w sufitach

Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych zyskało sobie bardzo wielu zwolenników. I nic w tym dziwnego, ponieważ nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale również ułatwia codzienne funkcjonowanie w pomieszczeniu. Aby jednak względy estetyczne łączyły się z praktycznymi, oświetlenie do sufitów podwieszanych musi być odpowiednio dobrane i profesjonalnie zamontowane.

Sufity podwieszane pozwalają na skrzętne ukrycie wszelkich instalacji, przewodów klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych. Oprócz tego stanowią idealne miejsce na umieszczenie różnego rodzaju opraw oświetleniowych. Światło, które będzie się z nich wydobywać, może być wyraziste i skierowane bezpośrednio na wybrany fragment pomieszczenia lub łagodne i delikatnie rozproszone. Dzięki temu każdy może dobrać idealne rozwiązanie dla siebie i tworzyć wiele kreatywnych aranżacji świetlnych we własnym domu lub mieszkaniu.

Rodzaje oświetlenia punktowego w sufitach podwieszanych

  • Lampy halogenowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Jako źródło światła są znacznie skuteczniejsze niż zwykłe żarówki. Dzięki temu otrzymujemy znacznie więcej światła przy tej samej mocy. Dodatkowo lampki halogenowe zapewniają bielsze światło, a równocześnie ich żywotność jest bardzo długa. Warto jednak pamiętać, że wymagają niezwykle precyzyjnego montażu.
  • Taśmy i listwy LED to również bardzo często stosowane rozwiązanie w przypadku sufitów podwieszanych. Cechują się elastycznością, trwałością, energooszczędnością, łatwością w montażu i estetyką. Istnieje bardzo wiele różnych modeli, dlatego każdy z łatwością dopasuje odpowiednią taśmę lub listwę idealną do aranżacji we wnętrzu. To świetny sposób na delikatne, nastrojowe oświetlenie.
  • Żarówki punktowe LED najczęściej stosowane są jako wsparcie dla oświetlenia centralnego. Są łatwe w montażu i późniejszym użytkowaniu oraz bardzo energooszczędne. Należy jednak pamiętać, że stanowią jedynie dodatkowe źródło światła, które jednak nie zastąpi oświetlenia głównego.
  • Spoty sufitowe, inaczej określane jako lampy elektryczne, stosowane są w celu wyeksponowanie wybranych fragmentów wnętrza lub elementów dekoracyjnych. Zapewniają źródło światła w kształcie stożka.
 
 
 
Strefa architekta