Oświetlenie łazienkowe: Jak oświetlić małą łazienkę

oświetlenie małej łazienki

Urządzenie małej łazienki nie jest prostym zadaniem. Chcielibyśmy zmieścić we wnętrzu jak najwięcej niezbędnych mebli i urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości wolnej przestrzeni.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na optyczne powiększenie łazienki. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie łazienkowe. Oczywiście najbardziej wartościowe jest naturalne światło dzienne, ale nie w każdym pomieszczeniu znajduje się okno. W takich sytuacjach należy odpowiednio rozplanować i dobrać wszystkie źródła światła znajdujące się we wnętrzu.

Sposoby na optyczne powiększenie łazienki przy pomocy oświetlenia

  • Niezależnie od tego, jaką powierzchnię ma nasza łazienka, należy zastosować w niej przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Jednym z nich powinno być oświetlenie centralne, np. umieszczone na środku sufitu. Może to być tradycyjny żyrandol lub nowoczesne oczka halogenowe podwieszone w suficie.
  • Warto zastosować również oświetlenie punktowe. Doskonałym rozwiązaniem jest podświetlenie lustra znajdującego się nad umywalką. Źródło światła w tym przypadku powinno być umieszczone w taki sposób, aby twarz osoby przeglądającej się w zwierciadle była równomiernie oświetlona, a barwa światła jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego.
  • W małych wnętrzach łazienkowych sprawdza się również oświetlenie punktowe, którego zadaniem jest rozświetlenie wnęk ściennych, półek i przeszklonych szafek. W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze, a dodatkowo będzie to okazja do wyeksponowania dekoracyjnych elementów w łazience.

Barwa światła w małych łazienkach

Wybierając odpowiednie oświetlenie do małej łazienki, należy zwrócić uwagę również na barwę światła. W tym przypadku sprawdzi się przede wszystkim chłodna temperatura barwowa, ponieważ zapewnia lepszą ostrość widzenia oraz wyższy kontrast. To zdecydowanie ułatwi większość zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych codziennie wykonywanych w łazience, czyli np. golenie lub wykonywanie makijażu. W pomieszczeniach, w których dominującym kolorem jest biel, należy stosować światło chłodniejsze o barwie dziennej 5000-6500 K lub 4000-5000 K. W łazienkach o dominującej ciepłej kolorystyce zaleca się zastosowanie oświetlenia miękkiego i rozproszonego – 2700-3500 K.

 
 
 
Strefa architekta