Jak dobrze zaplanować oświetlenie pokoju dziecięcego

oświetlenie pokoju dziecięcego

Przyjście na świat dziecka to zawsze ogromne wydarzenie dla jego rodziców. Zanim maluch pojawi się w domu, rodzice przygotowują dla niego pokoik, w którym będzie mógł poznawać świat i odpoczywać. Jedną z kluczowych rzeczy w pokoju dziecka jest zaplanowanie jego oświetlenia. Należy pamiętać, że dzieci szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich potrzeby – również dotyczące oświetlenia pokoju.

Niemowlak

Niemowlak nie potrzebuje w pokoju bardzo mocnego światła. Maluszkom wystarcza delikatne oświetlenie LED przy którym wyraźnie widzą mamę, ale równie dobrze mogą drzemać. Intensywniejsze światło w pokoju dziecka jest potrzebne wtedy… rodzicom. Dzięki dobremu oświetleniu wygodniej im przewijać dziecko, ubierać je, czy pielęgnować. Dobrym pomysłem jest więc zamontowanie sufitu podwieszanego, w którym znajdzie się zarówno mocniejsze światło punktowe, ale i taśmy LED, które będą tworzyły w pokoju delikatną poświatę.

Maluchy i starszaki

Potrzeby dziecka zmieniają się, gdy idzie ono do przedszkola,  potem do szkoły. Maluch  zaczyna rysować, oglądać książeczki i nawlekać koraliki. Dlatego też Oświetlenie sufitowe przestaje mu wystarczać. (Ale taśmy LED dalej są niezastąpione zwłaszcza wtedy, gdy dziecko boi się ciemności). Gdy maluch dorasta, warto zapewnić mu dobre oświetlenie przy łóżeczku. To właśnie na nim będzie wieczorem oglądał książeczki z mamą, a później w szkole – czytał swoje pierwsze lektury.

Nastolatek

Pokój należy znów doświetlić, gdy starszak staje się nastolatkiem. Najlepiej oświetlonym miejscem w pokoju powinno być biurko, przy którym będzie odrabiał lekcje i korzystał z komputera. Na nim warto postawić dobrej jakości lampkę z mocną żarówką. Warto również przemyśleć doświetlenie miejsca w pokoju, w którym nastolatek najchętniej przesiaduje. Zazwyczaj jest to łóżko, może to jednak być też fotel czy dana część podłogi. W tych miejscach nastolatek może uczyć się grać na gitarze lub rysować komiksy. Powinny one zatem być potraktowane podobnie do biurka: zapewniać mu dobre oświetlenie i komfort do ćwiczeń i nauki.

 
 
 
Strefa architekta