Oświetlenie jako element aranżacji wnętrz | Aurora

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie w mieszkaniu zapewnia nam nie tylko dobrą widoczność po zmroku, ale również wpływa na komfort, samopoczucie i atmosferę panującą w pomieszczeniach. To bardzo ważny aspekt wystroju wnętrz, którego istotnym elementem są nie tylko lampy sufitowe, ale również punkty świetlne, umieszczone np. w meblach, listwach podłogowych czy oświetlenie do sufitów podwieszanych.

Oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą rolę odgrywa w naszym codziennym życiu odpowiednio dobrane światło. Wpływa ono nie tylko na jakość wypoczynku, ale i wydajność podczas pracy, a nawet zdrowie. Światło sztuczne, które wykorzystujemy do oświetlenia wnętrz po zmroku, powinno być jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Podczas relaksu najlepiej korzystać ze światła o niższym natężeniu, z kolei podczas pracy wybierajmy wysoki poziom natężenia. Dobór odpowiedniego natężenia światła w dużej mierze zależy od tego, w jakim pomieszczeniu będzie ono zamontowane. Przykładowo, w salonie można pozwolić sobie na dobór elementów oświetleniowych, które będą sprzyjać przede wszystkim odpoczynkowi. Jednak już w kuchni czy domowym biurze trzeba też uwzględnić kwestie praktyczne.

W aranżacjach domowych z powodzeniem można łączyć ze sobą trzy typy oświetlenia, czyli ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Światło ogólne jest zwykle najważniejsze i stanowi funkcję nadrzędne. Z kolei oświetlenie miejscowe pozwala na doświetlenie ciemniejszych obszarów w pomieszczeniach, np. foteli, na których najczęściej czytamy. Z kolei światło dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służy do eksponowania ciekawych elementów ozdobnych lub architektonicznych w mieszkaniu. Przemyślane i kreatywne połączenie wszystkich tych typów oświetlenia może zapewnić nam niebanalne rozwiązania aranżacyjne.

Funkcje oświetlenia w mieszkaniu

Oświetlenie we wnętrzach mieszkalnych wpływa na wygląd i użyteczność pomieszczeń. Daje szereg możliwości na kreatywne kształtowanie architektury wnętrza. Poprzez odpowiednie dostosowanie światła można elegancko udekorować przestrzeń, optycznie powiększyć lub pomniejszyć, stworzyć oczekiwany klimat, wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne itd. Oświetlenie należy dobierać, mając na uwadze specyfikę miejsca oraz cel zastosowanego światła. Zawsze trzeba uwzględniać potrzeby domowników oraz sposób użytkowania danego pomieszczenia.

 

 
 
 
Strefa architekta