Nowoczesne oświetlenie do kuchni: Sposoby na oświetlenie kuchni

oświetlenie kuchenne

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To specyficzne wnętrze, które wymaga zróżnicowanego i odpowiednio dobranego oświetlenia nie tylko ogólnego, lecz również miejscowego.

Najważniejsze jest centralne oświetlenie sufitowe, dzięki któremu uzyskamy równomierną dystrybucję światła w całym wnętrzu. Niestety to rozwiązanie jest stosunkowo mało efektywne i może niekorzystnie wpływać na wzrok. Warto zastosować zatem dodatkowe podświetlenie miejsc, w których najczęściej przygotowujemy posiłki, czyli np. blaty, oraz w innych zakamarkach, gdzie wykonujemy inne czynności, np. pod wiszącymi szafkami czy przy zlewie.

Pomysły na ciekawe oświetlenie kuchni

  • Nowoczesne oświetlenie do kuchni to wielość różnorodnych, kreatywnych rozwiązań, ale jedno jest niezmienne — nadal najistotniejsze jest światło centralne. Oświetlenie ogólne może występować w postaci np. żyrandola, plafonu, listwy halogenowej złożonej z kilku reflektorów, oprawy świecące w dół itd. Możliwości jest wiele i warto je dostosowywać do własnych preferencji, jak i ogólnej stylistyki wnętrza.
  • Światło odbite — jest to rodzaj oświetlenia ogólnego w kuchni i opiera się na efekcie odbicia światła. Strumień światła skierowany jest w stronę sufitu, gdzie zostaje rozproszone na całe pomieszczenie. Dzięki temu uzyskujemy bezcieniowe, miękkie oświetlenie. Źródło światła odbitego może być umiejscowione we wnękach w górnych częściach ścian lub w sufitach podwieszanych oraz w górnych szafkach. Światło odbite doskonale sprawdza się w małych kuchniach, ponieważ z jego pomocą można optycznie powiększyć wnętrze.
  • Oświetlenie miejscowe — kierunkowe pozwala na idealne oświetlenie tzw. stref roboczych, w których najczęściej wykonujemy czynności kuchenne, np. przygotowujemy potrawy lub zmywamy. Powinno być jasne, skupione, ale nie oślepiające. Miejsca, które idealnie nadają się do zastosowania światła miejscowego, to m.in. blaty, stół kuchenny, zlewozmywak, kuchenka.
  • Oświetlenie miejscowe blatu to podstawa w każdej kuchni. Istnieje kilka sposobów na zastosowanie oświetlenia blatu kuchennego. Przykładowo, zamontowanie lampek halogenowych w szafkach wiszących, jeśli to właśnie one znajdują się nad blatem.
  • Warto zastosować również oświetlenie stołu kuchennego, przy którym spożywane są codzienne, rodzinne piłki. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku lampa wisząca centralnie nad stołem z dekoracyjnym kloszem, aby światło nie oślepiało siedzących osób.
  • Oświetlenie nad szafkami kuchennymi może pełnić funkcje dekoracyjnie, a jednocześnie dodatkowo doświetlać wnętrze szafek po ich otworzeniu. Idealnie sprawdzą się lampki halogenowe zamontowane na specjalnych wysięgnikach lub w umieszczonych nad szafkami płytach.
 
 
 
Strefa architekta