Jak nowocześnie zaplanować oświetlenie w mieszkaniu

oswietlenie w mieszkaniu

Współcześnie mieszkania urządza się nieco inaczej, niż jeszcze 20 lat temu. Nowoczesne mieszkania to wnętrza minimalistyczne, chociaż nie surowe. Inaczej również planuje się w nich oświetlenie. Jest ono o wiele bardziej funkcjonalne i zróżnicowane, a do tego pełni funkcje dekoracyjne. Co warto wiedzieć o nowoczesnym oświetleniu mieszkania?

Nowe rozwiązania

Oświetlenie w domu czy mieszkaniu planuje się tak, aby wygodnie można było z niego korzystać. W nowych blokach włączniki światła montuje się zazwyczaj na wysokości bioder, by mieszkańcy domu nie musieli podnosić dłoni, aby włączyć lub wyłączyć światło. W sypialniach montuje się łączniki schodowe, znane… ze schodów. Jednym włącznikiem można włączyć światło (np. tym na dole), a wyłączyć je drugim (na górze). W sypialni światło można więc włączyć wchodząc do pomieszczenia, a zgasić je wyłącznikiem przy łóżku. W pokojach gościnnych często odchodzi się od wiszących z sufitu żyrandoli. Zamiast nich buduje się sufity podwieszane, które sprawiają wrażenie przestronności.

Światło w domu

Nowoczesne oświetlenie to już nie tylko intensywnie świecące lampy i lampki, które pozwalają na wygodną pracę, lub czytanie książki. To także nastrojowe półmroki i delikatne poświaty, które dodają wnętrzom domowego ciepła. Planując oświetlenie warto wyznaczyć w domu strefy do pracy i do odpoczynku. Mocne światło powinno się instalować tylko tam, gdzie będzie ono naprawdę potrzebne. Miejsca takie jak blat roboczy w kuchni, stół w jadalni czy biurko do pracy powinny być bezpośrednio doświetlone. W miejscach, w których lubimy wypoczywać warto zadbać o to, by nierażące w oczy oświetlenie znalazło się niedaleko kanapy, w sypialni czy w łazience. Nowoczesne podwieszane sufity pozwalają na umieszczenie kilku rodzajów światła w danym miejscu, dlatego warto poświęcić czas i zaplanować oświetlenie tak, by spełniało wszystkie nasze wymagania. Oświetlenie LED można wykorzystać również do udekorowania domu. Wystarczy podświetlić nim przeszkloną szafkę z ładną porcelaną, lub półkę z ukochanym modelem żaglowca. Taka bezpretensjonalna dekoracja będzie przyciągała wzrok i dodawała wnętrzu nowoczesnego charakteru.

 
 
 
Strefa architekta