Lampy do sypialni: Jak dobrać idealne oświetlenie do sypialni

oświetlenie sypialni

Sypialnia to przestrzeń odpoczynku, regeneracji i nabierania sił przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. To tutaj powinniśmy się czuć swobodnie, spokojnie i kameralnie. Dużą rolę w tworzeniu przyjaznej atmosfery w sypialni odgrywa właściwie dobrane oświetlenie, które powinno być subtelne i ciepłe, aby łagodzić codzienne stresy, napawać spokojem i sprzyjać wczesnym pobudkom, gdy na zewnątrz mrok i mróz.

Odpowiednio dobrane oświetlenie w sypialni może zdziałać cuda! Buduje nastrój, koryguje proporcje wnętrza, podkreśla ciekawe faktury i kolorystykę. Oto kilka pomysłów na ciekawe aranżacje świetlne.

Jakie oświetlenie zastosować w sypialni?

  • Lampa wisząca to najczęściej centralny punkt oświetleniowy we wnętrzach. W przypadku sypialni warto wybrać subtelną i delikatną lampę. Powinna łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło, nie męcząc przy tym oczu. Świetnie sprawdzą się lampy do sypialni o lekkich, materiałowych abażurach, np. lnianych lub bawełnianych. Żarówki w lampach sypialnianych powinny generować ciepłe światło jak najbardziej zbliżone barwą do dziennego. Można zastosować również bogato zdobiony żyrandol jako jeden z elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Powinien dawać światło rozproszone, dzięki czemu pomieszczenie będzie równomiernie oświetlone.
  • Lampki nocne to dla większości z nas jeden z najważniejszych elementów oświetleniowych w każdej sypialni. Najczęściej umieszczane są na stolikach nocnych przy łóżku. Wybierając odpowiedni model, należy pamiętać, aby dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 cm nad poziomem materaca. W ten sposób zapewnisz odpowiedni komfort swoim oczom, np. podczas czytania.
  • Innym sposobem na doświetlenie sypialni są kinkiety ścienne. Najczęściej są one niewielkie, stylowe, zapewniające dyskretną dekorację w pomieszczeniu, a jednocześnie wprowadzający kameralną atmosferę. Kinkiety zapewniają światło kierunkowe, więc jeśli źródło światła zostanie skierowane ku górze, pomieszczenie wyda się optycznie wyższe. Kierując światło w dół, sufit nieco się obniży, ale we wnętrzu zapanuje romantyczny klimat. Dodatkowo kinkiety świecące w dół mogą zastąpić klasyczne lampki stołowe, co będzie praktycznym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach. W kinkietach najlepiej zastosować żarówki — w zależności od upodobań — od 25 lub 40 W.
 
 
 
Strefa architekta