Jak najlepiej rozplanować oświetlenie w pokoju dziennym

oświetlenie domu

Osoby remontujące lub urządzające swoje mieszkanie nie raz zastanawiają się, jak dobrze rozplanować w nim oświetlenie. Szczególnym miejscem jest pokój dzienny, który nieraz służy do pracy, ale równie często jest miejscem do leniuchowania. Dlatego też rozplanowanie w nim oświetlenia jest dość skomplikowane. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania.

Strefa do pracy

W pokoju dziennym powinno znaleźć się przynajmniej jedno źródło intensywnego światła. Najczęściej jest nim oprawa sufitowa, która ma za zadanie zastąpić we wnętrzu światło dzienne. Jednak przyda się także kilka innych punktów świetlnych. Najpierw należy w pokoju wyznaczyć strefy, w których będziemy pracować i takie, w których będziemy odpoczywać. Właśnie w okolicach tych do pracy powinno znaleźć się dodatkowe, mocne oświetlenie. Jeśli uwielbiamy czytać, siedząc na narożniku lub w fotelu, postarajmy się, aby w ich okolicy znalazła się odpowiednio dobrana lampa ze światłem kierunkowym. Odpowiednie oświetlenie powinno też znaleźć się nad stołem, przy którym spożywamy posiłki. Jeśli pokój połączony jest z kuchnią, warto dobrze oświetlić blat kuchenny. Do tego celu można użyć opraw ze światłem kierunkowym. Mogą to być zarówno kinkiety, jak i różnego rodzaju downlighty czy inne oprawy sufitowe.

Strefa do odpoczynku

Strefy do odpoczynku z kolei powinny charakteryzować się ciepłym, lekko przydymionym światłem. Idealnie nadaje się do tego nastrojowe oświetlenie LED. Lekki półmrok jest o wiele przyjemniejszy do wieczornego leniuchowania: oglądania telewizji, a nawet popołudniowej drzemki. Dlatego też w niektórych miejscach dobrze jest zaplanować podwójne oświetlenie, np. nad sofą. Do tego celu idealnie sprawdzi się sufit podwieszany, w którym można zamontować zarówno oprawę sufitową dającą jasne, intensywne światło jak i oświetlenie LED o delikatnym natężeniu. W zależności od potrzeb domownik może włączyć właściwe dla chwili światło. Warto pamiętać o tym, że delikatne światło może też eksponować jakiś fragment mieszkania. Oświetlenie LED może więc delikatnie podkreślać kredens z zabytkową porcelaną, model żaglowca czy obrazki powieszone na ścianie. W każdym wnętrzu zawsze mile widziane są mniejsze lampki, kinkiety, plafony i ozdoby typu cotton balls, które dodają mu ciepła.

 
 
 
Strefa architekta