Jak należy dobierać bezpieczne oświetlenie do łazienki?

oświetlenie łazienkowe

W prywatnej łazience nikt nie będzie kontrolował bezpieczeństwa, jednak jeśli chodzi o elektrykę, to powinniśmy poza estetyką, kierować się też kwestiami bezpieczeństwa.

Strefy w łazience

Ze względu na zmienne warunki, jakie panują w łazience (temperatury i wilgoć) oraz zwiększone ryzyko porażenia prądem, łazienka podzielona jest na strefy bezpieczeństwa. Strefa 0 to wanna, podłoga i ściany kabiny prysznicowej, w której oświetlenie powinno mieć obniżone napięcie do 12 V, a oprawy powinny mieć stopień szczelności IP67. Nad wanną możemy instalować oprawy o stopniu szczelności IP44. W odległości aż 1,4 m od wanny możemy instalować oświetlenie łazienkowe o stopniu szczelności IP21.  W łazience nie powinniśmy zatem stosować opraw o mniejszym stopniu ochrony niż IP44. Każda odprawa ma w swoich parametrach oznaczony stopień wodoszczelności, więc w łatwy sposób możemy sprawdzić, czy pasuje do danego miejsca w łazience. W przypadku łazienki należy też zwrócić uwagę na to, że świetlówki nie lubią częstego włączania oraz wyłączania, co jest typowe w łazience. W takich warunkach świetlówki szybko się przepalają. Z tego powodu lepiej pomyśleć o oświetleniu LED w łazience.

Odpowiedni dobór i instalacja źródeł światła

Rozmieszczając punkty świetlne w łazience, warto pamiętać o tym, że żarówki halogenowe szybko się nagrzewają, dlatego nie można ich umieszczać bliżej niż 50 cm od oświetlanych przedmiotów. Te o obniżonym napięciu (12, 24 V) zasila prąd o silniejszym natężeniu niż zwykłe żarówki o napięciu 230 V. Trzeba na to zwrócić uwagę, projektując obwody i zastosować grubsze kable, które będą je odpowiednio zabezpieczać. Większość tych ograniczeń nie dotyczy oświetlenia LED, bo ma bardzo małą moc, nie nagrzewa się i nie jest wrażliwe na spadki napięcia. Praktyczne i bezpieczne oświetlenie łazienki powinno się składać z kilku źródeł światła. Warto też podzielić je na odrębne obwody, by była możliwość odrębnego zapalania poszczególnych sekcji oświetlenia w łazience, w zależności od naszych potrzeb.

 
 
 
Strefa architekta